18 stycznia 2016 r. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE oraz Inicjatywy Mikro, poświęcona ofercie pierwszego polskiego pośrednika finansowego programu UE na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych "EaSI". Patronat nad konferencją objęła Komisja Europejska oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Pierwszy polski Pośrednik Finansowy Programu UE na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych "EaSI" na lata 2014-2020 pozyskał i uruchamia preferencyjne finansowanie dla podmiotów wykluczonych rynkowo. Dzięki umowie podpisanej z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, Inicjatywa Mikro udostępni prawie 200 mln zł mikropożyczek dla polskich mikroprzedsiębiorców i osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wdrożeniu będzie towarzyszył specjalny program inkubacji klienta finansowego na rzecz przedsiębiorczości i rynku pracy, podejmowany we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym ds. IF PUE.
Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE,
Renata Szczęch, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
Piotr Szymon Zimoląg, Prezes Zarządu, Inicjatywa Mikro Sp. z o.o.,
Bartosz Otachel, Doradca ds. Ekonomicznych, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Programy ramowe UE to specjalna grupa programów realizowana bezpośrednio ze szczebla europejskiego za pośrednictwem międzynarodowych instytucji finansowych (np. Europejski Fundusz Inwestycyjny /EFI/). Brak tu tzw. kopert narodowych, tj. gwarancji alokacji dla poszczególnych państw uczestniczących, a wykorzystanie instrumentów finansowych tych programów w danych państwach zależy od sprawności i konkurencyjności tzw. narodowych pośredników finansowych. Programy te oferują zarówno wsparcie w formie dotacji, wsparcia technicznego, jak i w formie zwrotnej - w postaci instrumentów finansowych (IF). Do takich programów należy właśnie Program na rzecz zatrudniania i innowacji społecznych "EaSI" na lata 2014-2020.
Komisja Europejska wspiera tu dostępność mikrofinansowania – pożyczek do wysokości 25 tys. euro, przeznaczonych dla najmniejszych przedsiębiorców oraz osób napotykających bariery w wejściu na rynek pracy. Dostępność tych środków może decydować o "być albo nie być" najmniejszych firm, mających trudności z uzyskaniem standardowego kredytu, jak również umożliwia rozpoczęcie własnej działalności np. bezrobotnym czy młodzieży.
- Komisja Europejska jest trwale zaangażowana we wspieranie mikroprzedsiębiorczości, jako sposobu walki z wyłączeniem społecznym i finansowym. Umowa z Inicjatywą Mikro pozwoli ponad sześciu tysiącom polskich mikroprzedsiębiorców pozyskać pożyczki o łącznej wartości czterdziestu pięciu milionów euro, dające im wsparcie niezbędne do rozpoczęcia działalności
i rozwoju, a tym samym przyczyni się do pobudzania gospodarki - powiedziała Marianne Thyssen, Komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników.
W ramach EaSI, Inicjatywa Mikro uruchomi specjalny program pożyczkowy objęty unijną gwarancją. Gwarancja UE jest bezpłatna i realizowana poza reżimem pomocy publicznej, co oznacza brak konieczności obciążania (klienta i pośrednika) uciążliwymi ryzykiem i obowiązkami sprawozdawczymi. Pośrednik musi za to stosować "Europejski kodeks dobrego postępowania w zakresie udzielania mikrokredytów". Warto podkreślić, że Inicjatywa Mikro wdroży budżet mikrofinansowania o ponad 50% wyższy od finansowania udostępnionego do tej pory przez wszystkich pośredników Instrumentu Progress w Polsce. Oferta Inicjatywy Mikro dedykowana jest podmiotom w tzw. luce finansowej, nie konkuruje więc ani nie wypiera z rynku oferty bankowej.
Z nowej oferty ma skorzystać do połowy 2018 r. ponad 6000 polskich mikroprzedsiębiorców.
- Inicjatywa Mikro wesprze osoby podejmujące działalność gospodarczą oraz mikroprzedsiębiorców w rozwijaniu ich firm, niezależnie od sektora działalności oraz etapu rozwoju, w jakim się znajdują. Nasz fundusz stosuje zindywidualizowane podejście do każdego podmiotu, uwzględniając nie tylko jego zdolność kredytową, ale i specyfikę jego aktywności. Dzięki gwarancji UE jesteśmy w stanie znacznie rozszerzyć zakres i dostępność usług. Wysoko oceniamy współpracę z EFI i mamy nadzieję na pomyślną realizację całego projektu – powiedział Piotr Zimoląg, Prezes Inicjatywy Mikro sp. z o.o.
Renata Szczęch, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
Piotr Szymon Zimoląg, Prezes Zarządu, Inicjatywa Mikro Sp. z o.o.,
Bartosz Otachel, Doradca ds. Ekonomicznych, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
W regulacjach UE zdefiniowano mikroprzedsiębiorstwo jako firmę zatrudniającą mniej niż 10 osób (w tym jednoosobową działalność gospodarczą), którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro. Przypomnijmy, że 95% firm w Europie to mikroprzedsiębiorcy. W tym świetle mikrofinansowanie jawi się jako ważne narzędzie pobudzania samozatrudnienia, tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw. Znaczenie mikrofinansowania wzrasta szczególnie w okresach ograniczania oferty kredytowej przez banki. Instrumenty wsparcia inżynierii finansowej UE powinny pomóc kredytodawcom, poprzez m.in. zabezpieczanie ryzyka, dostęp do tańszego pieniądza
i w efekcie zwiększanie dostępności finansowania.
- Pragnę pogratulować Inicjatywie Mikro europejskiego sukcesu i wyrazić zadowolenie, że tego typu instrumenty i instytucje finansowe wesprą polski rynek w walce z wykluczeniem finansowym oraz w rozwoju wzrostu zatrudnienia i przedsiębiorczości. W Polsce nadal bowiem istnieje potrzeba znacznego zaangażowania wsparcia tego typu, aby ułatwić wykluczonym podejmowanie aktywności i unikanie ubóstwa. Polski rząd, w tym Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej także podejmuje działania w tym kierunku. Jednym z nich jest udział Polski, jako państwa członkowskiego, w finansowaniu programu EaSI oraz wsparcie rodzimego rynku, właśnie poprzez Krajowy Punkt Kontaktowy - powiedziała Renata Szczęch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE,
Renata Szczęch, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Potwierdzają to dane resortu gospodarki: ponad 30% wnioskujących o kredyt w Polsce spotyka się z odmową. Odsetek ten jest prawie trzykrotnie wyższy wśród start-up (88%). Jednocześnie do najważniejszych powodów zamykania działalności gospodarczej należą niskie kompetencje w zakresie umiejętności zarządzania finansami firmy, mimo jej potencjału gospodarczego. Ponad połowa z takich podmiotów spełnia jednak warunki, umożliwiające obsługę przez fundusz Inicjatywa Mikro, który w ramach uzyskanego wsparcia zagranicznego i unijnego, posiada odpowiednie narzędzia i środki do pochłaniania ryzyka i obsługi klientów podwyższonego ryzyka.
Dlatego Inicjatywa Mikro i Krajowy Punkt Kontaktowy opracowały i ogłosiły także uruchomienie działań wspierających wdrożenie ww. instrumentów UE w postaci Programu inkubacji klienta finansowego na rzecz przedsiębiorczości i rynku pracy "IMPULS". Będzie to specjalny program współpracy z rynkiem finansowym, mający na celu umożliwienie podejmowania działalności gospodarczej i zatrudnienia poprzez udostępnienie usług finansowych i mentoringu klientom odrzucanym przez komercyjny rynek finansowy. Osoby te po pewnym czasie, po uzyskaniu przez nich odpowiedniego stopnia dojrzałości biznesowej i zdolności np. do uzyskania kredytu bankowego, będą ponownie włączane do standardowego (nie wspieranego już preferencyjnie przez podatników) obrotu gospodarczego. W razie powodzenia programu w zakresie programu "EaSI", rozważane jest rozszerzenie go na inne instrumenty.
- Program jest godną pochwały inicjatywą prywatną, ale realizowaną w ramach działalności misyjnej Inicjatywy Mikro - pod patronatem i we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów UE, ponieważ dotyczy wprost beneficjentów programu EaSI w Polsce. Będziemy wspierać tego Pośrednika w dialogu z rynkiem komercyjnym w tej sprawie – powiedział Arkadiusz Lewicki, Dyrektor KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.
Przedstawiciele Inicjatywy Mikro, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE:
Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE,
Paulina Londo-Biernat, Dyrektor Personalny, Inicjatywa Mikro Sp. z o.o.,
Olga Bączkowska, Departament Analiz Ekonomicznych i Prognoz, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
Piotr Szymon Zimoląg, Prezes Zarządu, Inicjatywa Mikro Sp. z o.o.,
Magdalena Berska, Wiceprezes Zarządu, Inicjatywa Mikro Sp. z o.o.,
Małgorzata Drohomirecka, Dyrektor Oddziału w Krakowie, Inicjatywa Mikro Sp. z o.o.,
Michał Gorzelak, Szef Obszaru Finansowania Dłużnego, Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
KPK © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone. Regulamin serwisu.