Banki pro-kreatywne rozmawiają o rozwoju współpracy finansowej dla polskiego rynku kreatywnego

9 września 2019 r. w Warszawie odbyło się spotkanie banków komercyjnych i BGK – Narodowych Pośredników Finansowych Programu Kreatywna Europa (tj. pośredników w dystrybucji unijnego instrumentu finansowego jakim jest gwarancja „Kreatywna Europa”) z ARP Games Sp. z o.o.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego i jest elementem stałej współpracy tych podmiotów na rzecz efektywnego wdrożenia instrumentu unijnego na polskim rynku. Bank Gospodarstwa Krajowego jest głównym operatorem nowego Programu w Polsce.

 

Gwarancja „Kreatywna Europa” jest nowym instrumentem finansowym, który jest skierowany do przedsiębiorstw z sektora kreatywnych i kultury. Dotychczas umowę z BGK na dystrybucję tego instrumentu podpisały Alior Bank, PKO Bank Polski, SGB-Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz BOŚ Bank. Więcej informacji o gwarancji na stronie: https://instrumentyfinansoweue.gov.pl/program-kreatywna-europa/

Na spotkaniu dr Remigiusz Kopoczek – prezes zarządu ARP Games, jedynego polskiego akceleratora gier video, przedstawił zakres aktywności Spółki i propozycję współpracy sektora bankowego z ARP Games. Współpraca miałaby polegać na współfinansowaniu projektów akcelerowanych przez akcelerator oraz wsparciu banków w ocenie projektów rynku kreatywnego. Ze względu na ograniczone możliwości budżetowe grantów, ARP Games musi wybierać spośród wielu obiecujących i potencjalnie dochodowych projektów. Dzięki zaangażowaniu prywatnego kapitału banków skala akceleracji może się znacząco zwiększyć.

– Przez nasz program przewinęło się już ponad 100 różnych projektów.Za każdym z nich stoją ludzie z pomysłami i umiejętnościami w ręku. Dzięki konkretnemu, finansowemu wsparciu są oni w stanie stworzyć grę i rozwijać swoje umiejętności zarówno technologiczne, jak i biznesowe. Nowy instrument finansowy zwiększy ich możliwości rozwoju swojego potencjału, co w przyszłości dobrze rokuje – mówi dr Remigiusz Kopoczek, Prezes Zarządu ARP Games.

Sektory kreatywne są dla polskich banków w dużej mierze nowym doświadczeniem, a program gwarancyjny Kreatywna Europa ma charakter pilotażowy.

– Szybkie wdrożenie gwarancji i wykorzystanie przez polskich przedsiębiorców nowych unijnych środków finansowych, tym razem z Programu Kreatywna Europa, pozwoli na większe wykorzystanie budżetu unijnego przez Polskę w ramach tzw. programów centralnie zarządzanych przez Komisję Europejską. Dopiero po wykorzystaniu tej pierwszej alokacji kredytowej (ok. pół miliarda złotych) polskie podmioty mogą ponowić starania w Luksemburgu (siedziba operatora programu) o nowe środki gwarancyjne. W programach ramowych UE brak tzw. kopert narodowych, za to obowiązują zasady wartości dodanej i pierwszeństwa w czasie. Jeśli chcemy sięgnąć głębiej do „kieszeni” tych programów, musimy efektywnie, sprawnie i szybko wdrożyć już pozyskane środki. A do tego pomocni będą doświadczeni partnerzy na rynku kreatywnym, także pozabankowi. Na pewno takim wiarygodnym partnerem może być ARP Games – skomentował Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Wdrożenie Programu w Polsce odbywa się pod patronatem i nadzorem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania instrumentami finansowymi prosimy o kontakt: programy@zbp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X