Invest EU – nowe pożyczki dla polskich firm od ARP S.A.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wprowadza nową ofertę pożyczek obrotowych i inwestycyjnych dla polskich przedsiębiorców, które będą zabezpieczone gwarancjami  InvestEU.

Pożyczki ze wsparciem Unii Europejskiej będą objęte gwarancją spłaty w  wysokości nawet do 80% kwoty udzielonej pożyczki, a koszty udzielonej gwarancji będzie ponosiła ARP S.A. Program wesprze przedsiębiorców, którzy z powodu braku możliwości ustanowienia wystarczających zabezpieczeń spłaty pożyczonych środków, mają utrudniony dostęp do pozyskania finansowania na realizację przedsięwzięć w obszarze transformacji energetycznej czy zwiększenia konkurencyjności na rynku.

Produkt finansowy będzie dostępny dzięki umowie gwarancyjnej w ramach funduszu InvestEU, podpisanej 12.05.2024 roku pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) współtworząca Grupę Polskiego Funduszu Rozwoju, Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) należącym do Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jest to już druga umowa zawarta z EFI przez ARP S.A., po umowie gwarancji w ramach Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego (EFG) podpisanej w 2021 r. Umowa przewiduje 3-letni okres realizacji programu InvestEU.

Gwarancja nie stanowi pomocy publicznej, jak również pomocy de minimis. Wspierając konkurencyjność i zieloną transformację polskich przedsiębiorstw, marże pożyczek z gwarancją InvestEU zostaną obniżone przez ARP S.A., a okres spłaty wydłużony, co zwiększy dostępność finansowania dla mikro, małych i średnich Przedsiębiorstw.

 Więcej o programie Invest EU:

https://instrumentyfinansoweue.gov.pl/invest-eu/

Kontakt z KPK ws. oferty dla przedsiębiorców w ramach programów centralnie zarządzanych przez Komisję Europejską: KPK@kpkUE.gov.pl.

Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE (KPK) bierze udział w procesie przygotowania do udziału i implementacji programu InvestEU oraz ułatwia przedsiębiorcom dostęp do preferencyjnego finansowania, oferowanemu dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Naszym celem jest ułatwianie dostępu do preferencyjnego  finansowania oferowanemu dzięki wsparciu Unii Europejskiej dla polskich przedsiębiorców działających w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

X