Liderzy Finansowania Innowacji – Instrumentami Finansowymi UE

Liderzy Finansowania Innowacji
- Instrumentami Finansowymi UE

W czasie uroczystej Gali towarzyszącej Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców 2024, wręczono z okazji XX-lecia Polski w UE Nagrody Liderów Finansowania Innowacji. Trzynaście Nagród w ramach trzech kategorii tematycznych otrzymało dziesięć liderujących instytucji finansowych.

– Mam przyjemność ogłosić i zapoznać Państwa z Nagrodami Liderów Finansowania Innowacji – wspólnym wyróżnieniu Związku Banków Polskich, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych UE – z okazji XX-lecia Polski w UE i udziału polskich banków i innych instytucji finansowych w unijnych programach proinnowacyjnych.

W naszej ocenie programy te są dobrym przykładem możliwości łączenia sił publicznych z prywatnymi i zachęcania sektora finansowego do rozwoju potencjału w tym zakresie i powinny być promowane wszelkimi środkami! – powiedziała otwierając Galę Nagród Wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka.

Fot.: Wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka
Fot.: Wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka

– Szanowni Państwo, Z dumą mogę potwierdzić, że Bank Gospodarstwa Krajowego jest strategicznym partnerem Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz dzisiejszej Gali. Myślę, że doświadczenia ostatnich 35 lat wolności i 20 lat Polski w Unii Europejskiej pokazują, że BGK jest także strategicznym partnerem dla przedsiębiorców, banków i instytucji administracji publicznej. Jak widać, ten rok obfituje w ważne rocznice, i w BGK także świętujemy : 100-lecie naszego powstania. Cieszę się, że także dzisiejsza gala będzie czasem celebracji – kiedy uhonorujemy tych najbardziej zasłużonych – Liderów Finansowania Innowacji. Dobra współpraca to zaufanie, wzajemny szacunek i zaangażowanie, które pozwala osiągać najlepsze efekty. Taką współpracę chcemy dziś docenić i nagrodzić najlepsze banki Kredytu Technologicznego oraz najlepsze banki kredytujące z Gwarancją Biznesmax. Efekty naszej współpracy i Państwa zaangażowania mówią same za siebie. W Kredycie Technologicznym to tysiące nowych lub ulepszonych produktów wprowadzonych na polski i światowy rynek, miliardy dodatkowych przychodów po stronie przedsiębiorców, blisko 5 tys. nowych miejsc pracy. W gwarancji Biznesmax to realne wsparcie dla kilku tysięcy mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy korzystając z tej gwarancji dokonywali inwestycji czterokrotnie częściej niż przeciętna firma z sektora MŚP, a inwestycje te sześciokrotnie częściej miały charakter innowacyjny. Banki kredytujące udzieliły tu kredytu o wartości kilkunastu mld zł. Państwa praca ma ogromny, realny wpływ na rozwój polskich firm i całej gospodarki. Dziękuję tę współpracę i wierzę, że w przyszłości wspólnie możemy zrobić jeszcze więcej! powiedziała współotwierając Galę Nagród Pierwsza Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego prof. Marta Postuła.

Fot.: Pierwsza Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego prof. Marta Postuła
Fot.: Pierwsza Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego prof. Marta Postuła

Związek Banków Polskich, właśnie na wniosek rynku komercyjnego prawie 20 lat temu, był inicjatorem legislacyjnym zarówno Kredytu Technologicznego, jak i później Gwarancji Biznesmax. Związek Banków Polskich był także inicjatorem utworzenia Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE. Wszystkie te inicjatywy były realizowane we współpracy z Rządem i Komisją Europejską. Stąd mandat ZBP do ocen i podsumowań.

Nie bez znaczenia dla daty i skali Nagród był także fakt powiązania tegorocznego Forum z rocznicą XX-lecia Polski w Unii Europejskiej, która zainicjowała i finansuje ww. programy europejskie.

– Innowacje, rozwój, badania – to najważniejsze siły napędowe współczesnych gospodarek. Polska jest krajem o dużym potencjale szczególnie w obszarze kapitału ludzkiego, wielkości naszego rynku czy możliwości pozyskiwania wsparcia na działalność innowacyjną. Z roku na rok widzimy systematyczny wzrost liczby innowacyjnych firm, do czego przyczyniają się także banki, otwierając na finansowanie innowacji- powiedział dr Konrad Wojnarowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. – Minister Funduszy Polityki Regionalnej od prawie dwudziestu lat organizuje i współfinansuje wspólnie z Komisją Europejską i bankami prywatnymi dwa kluczowe dla klientów banków programy wsparcia innowacji: Kredyt Technologiczny oraz Gwarancje innowacyjne Biznesmax. Gratuluję dzisiaj sukcesu przede wszystkim klientom tych instytucji, ale również gratuluję samym bankom, dziękując jednocześnie za podjęcie wyzwania wejścia ten ryzykowniejszy obszar aktywności – dodał minister Wojnarowski.

Fot.: Przemawia dr Konrad Wojnarowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
Fot.: Przemawia dr Konrad Wojnarowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Kapituła, złożona z ekspertów wszystkich trzech instytucji podsumowała roboczo prawie cztery Perspektywy UE (2004-2024) i wybrała trzy najważniejsze programy i flagowe instrumenty wsparcia mikro, małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce poprzez sektor bankowy i sektory powiązane:

  • Program Kredytu Technologicznego
  • Program Gwarancji Innowacyjnych Biznesmax
  • Programy badawczo-rozwojowe UE (w tym największy Program UE: Horyzont)

Łącznie w ramach tych programów sfinansowano około 10.000 ambitnych, innowacyjnych projektów na prawie 20 mld złotych kredytu, leasingu, private debt lub wejść kapitałowych. Bezwzględnymi liderami rankingu są banki (na ponad 200 podmiotów, tylko 10 stanowiły podmioty niebankowe, zaś kredyt stanowił 97% /19,5 mld zł/ całego udostępnionego przedsiębiorcom finansowania). W ocenie rynku finansowego programy te są dobrym przykładem możliwości łączenia sił publicznych z prywatnymi i zachęcania sektora finansowego do rozwoju potencjału w tym zakresie.

Na tej podstawie powstały Trzy Kategorie Nagród Liderów Finansowania Innowacji XX-lecia PL w UE. Dwie pierwsze z udziałem BGK i Trzecia z udziałem KPK.

W sumie w ww. programach wzięło udział ponad 200 banków komercyjnych i spółdzielczych. Finalnie zdecydowano się wyłonić „Złote Piątki” w dwóch pierwszych kategoriach, w których uczestniczyło najwięcej banków oraz „Złotą Trójkę” w trzeciej, zdominowanej przez podmioty pozabankowe. Kluczem wyboru finalistów były zaś ich wyniki.

– W im. Związku Banków Polskich gratuluję Wszystkim Liderom! Ale gratuluję także Wszystkim Bankom i Instytucjom Finansowym które w ogóle wzięły udział w tym wyzwaniu! 20 lat temu nikt w Polsce nie wierzył że banki mogą finansować niemalże na masową skalę wdrożenia technologiczne, nawet te na skalę kosmiczną! Dodała Wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka.

Symbolem ww. słów jest technologia wdrożona przez jednego z polskich przedsiębiorców dzięki kredytowi technologicznemu od polskiego banku komercyjnego, która pomaga Ziemianom od 2012 r. odkrywać od tajemnice Marsa w ramach misji NASA.

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach:

  • Najlepsze Banki Kredytu Technologicznego
  • Najlepsze Banki Kredytujące z gwarancją Biznesmax
  • Najlepsi Polscy Innowacyjni Pośrednicy Finansowi UE

Wyróżnienia wręczyli prof. Marta Postuła, Pierwszy Wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, dr Konrad Wojnarowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Patron Honorowy Forum oraz Zarząd Związku Banków Polskich
w składzie: Prezes dr Tadeusz Białek, Wiceprezes Agnieszka Wachnicka oraz Wiceprezes Włodzimierz Kiciński.
W kategorii Najlepsze Banki Kredytu Technologicznego wyróżniono:

„Złota Piątka”:

1. ING Bank Śląski SA
2. PKO Bank Polski SA
3. BNP Paribas Bank Polska SA
4. Santander Bank Polska SA
5. Grupa Banku Polskiej Spółdzielczości SA

W kategorii Najlepsze Banki Kredytujące z gwarancją Biznesmax wyróżniono:

„Złota Piątka”:

1. Santander Bank Polska SA
2. Bank Pekao SA
3. ING Bank Śląski SA
4. BNP Paribas Bank Polska SA
5. mBank SA

Laureatom z kategorii Najlepsi Polscy Innowacyjni Pośrednicy Finansowi UE wyróżnienia wręczyli: prof. Waldemar Sługocki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, nadzorujący Program Wieloletni na rzecz rozwoju dostępu Jednolitego Rynku, Grzegorz Rabsztyn, Szef Biura Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Polsce oraz Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych UE.

– Powtórzę w pewny zakresie to co już dzisiaj rano powiedziałem podczas obrad plenarnych Forum: InvestEU jest tzw. centralnym programem UE – tj. typem programu w których Polska ciągle ma wiele do nadrobienia. W skali całej UE wykorzystujemy zaledwie 1% tych programów, dużo niżej niż państwa o podobnych gospodarkach. To od aktywności, ale także sposobu krajowego zorganizowania całego procesu, w tym edukacji, informacji, szkoleń – zależy polski sukces w tej międzynarodowej konkurencji. I tutaj jest nie do przecenienia jest rola naszego Krajowego Punktu Kontaktowego, świetnie kierowanego przez dyrektora Lewickiego. Ale do sukcesu potrzeba synergii. Kluczowa jest współpraca wszystkich polskich instytucji na rzecz polskiego sukcesu, w tym umiejętność poszukiwania inwestorów i partnerów poza krajem. Najważniejsze jednak będą przygotowanie i wyniki naszych instytucji finansowych, które muszą wygrać konkurencję z innymi aplikującymi. Kilka godzin temu gratulowałem BGK uruchomienia największej polskiej „bankowej” umowy w ramach InvestEU, a teraz gratuluję instytucjom pozabankowym sukcesu w programach na rzecz rozwoju innowacyjności, chyba największej naszej narodowej stopie Achillesowej. Cieszę się także, że przedsiębiorcy tym samym mają dostęp do zróżnicowanej oferty finansowej. Zapewniam że Minister Rozwoju i Technologii będzie wspierał ten kierunek rozwoju rynku – powiedział prof. Waldemar Sługocki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Fot.: prof. Waldemar Sługocki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii
Fot.: prof. Waldemar Sługocki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

– W imieniu Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), a przede wszystkim w im. Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), który podpisał i operuje na co dzień z największą liczbą polskich instytucji finansowych zaangażowanych w programy ramowe Unii Europejskiej- w tym w te innowacyjne, pragnę pogratulować laureatom dzisiejszych nagród. Zapewniam, że Grupa EBI, w tym EFI będzie kontynuować misję w Polsce, zarówno na rynku bankowym, jak i kapitałowym i pokrewnych. Nasza oferta rozwija się, zaś zarówno Komisja Europejska, jak i Państwa Członkowskie, w tym Polska, stymulują do odpowiadania na nowe wyzwania. Przy okazji dziękuję także Krajowemu Punktowi Kontaktowemu i dyrektorowi Lewickiemu za bardzo dobrą współpracę na polu programów UE – powiedział Grzegorz Rabsztyn, dyrektor Biura Grupy EBI w Warszawie.

Fot.: Grzegorz Rabsztyn, dyrektor Biura Grupy EBI w Warszawie.
Fot.: Grzegorz Rabsztyn, dyrektor Biura Grupy EBI w Warszawie.

– Gratuluję Państwu Nagród Liderów Finasowania Innowacji. W tym roku innowacje są tematem przewodnim Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jak zaznaczył już Pan Minister Sługocki- to chyba największe wyzwanie zarówno dla samych przedsiębiorców, jak i dla instytucji finansowych. Jak ocenić ryzyko, bezpiecznie sfinansować „nieznane” i na tym zarobić? Nie wszyscy są w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Polski rynek finansowy cały czas rozwija się i wzbogaca o nowe instrumenty, nowe instytucje i nowe umiejętności. Od 20 lat wspaniale wspomaga nas w tym Unia Europejska. W tym czasie, na ponad dwustu uczestników naszego rynku finansowego w programach centralnych UE, wyróżniona dzisiaj trójka odniosła największe sukcesy na polu wspierania innowacji. Jako Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE szkolimy, wspieramy i promujemy zarówno kandydatów na partnerów instytucjonalnych instytucji unijnych, jak i aktywnych już pośredników finansowych programów centralnie zarządzanych w Polsce, aby dynamicznej zachęcać i rozwijać krajowy rynek finansowy w poprawie dostępu do finansowania dla biznesu i zwiększać absorpcję środków unijnych. Nagradzana dzisiaj trójka liderów finansowania innowacji, pozyskała wsparcie w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym
w ramach największego w historii Unii Europejskiej programu proinnowacyjnego pn. Horyzont 2020, gdzie nie było komfortu kopert narodowych, ale była za to konkurencja z ponad trzydziestu państw UE i nie tylko. Przekuli to wsparcie na instrumenty leasingowe, pożyczki private debt czy impaktowy kapitał ryzyka (vc) dla polskich innowatorów, wzbogacając tym samym finansowy rynek alternatywny do klasycznego kredytu bankowego.

Fot.: Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE ogłasza zwycięzców Nagród
Fot.: Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE ogłasza zwycięzców Nagród

Wyróżnienia w kategorii Najlepsi Polscy Innowacyjni Pośrednicy Finansowi UE otrzymali:

„Złota Trójka”:

1. PKO Leasing SA
2. CVI Dom Maklerski sp. z o.o.
3. Fundusz Simpact Ventures

Fot.: Nagrodę Lidera Finansowania Innowacji dla PKO Leasing wspólnie odebrali: dr Marek Radzikowski, Wiceprezes Zarządu Grupy PKO BP SA. wraz z Anną Wiśniewską, Dyrektor Departamentu Produktów i Procesów PKO Leasing SA.
Fot.: Nagrodę Lidera Finansowania Innowacji dla PKO Leasing wspólnie odebrali: dr Marek Radzikowski, Wiceprezes Zarządu Grupy PKO BP SA. wraz z Anną Wiśniewską, Dyrektor Departamentu Produktów i Procesów PKO Leasing SA.
Fot.: Nagrodę Lidera Finansowania Innowacji dla CVI Dom Maklerski sp. z o.o. odebrała Magdalena Śniegocka, Dyrektor Inwestycyjny.
Fot.: Nagrodę Lidera Finansowania Innowacji dla CVI Dom Maklerski sp. z o.o. odebrała Magdalena Śniegocka, Dyrektor Inwestycyjny.
Fot.: Nagrodę Lidera Finansowania Innowacji dla Fundusz Simpact Ventures odebrał Wojciech Majewski – Partner Zarządzający Funduszu
Fot.: Nagrodę Lidera Finansowania Innowacji dla Fundusz Simpact Ventures odebrał Wojciech Majewski – Partner Zarządzający Funduszu

Na zakończenie Prezes ZBP dr Tadeusz Białek przekazał Specjalne Podziękowania z okazji XX -lecia Polski w Unii Europejskiej dla:

  • Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości za XX-lat współpracy z ZBP i sektorem bankowym w zakresie finansowania innowacji MŚP
  • Krajowej Izby Rozliczeniowej za ponad XX- lat współpracy z ZBP i sektorem bankowym w zakresie innowacyjnej i cyfrowej transformacji bankowości
  • Europejskiemu Funduszowi Inwestycyjnemu (EFI) z okazji nie tylko prawie XX lat współpracy z ZBP i KPK oraz polskim rynkiem finansowym, ale także z okazji XXX-lecia EFI, które właśnie obchodzi.
Fot.: Wyróżnione przez ZBP okazji jubileuszu instytucje: Europejski Fundusz Inwestycyjny, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa.
Fot.: Wyróżnione przez ZBP okazji jubileuszu instytucje: Europejski Fundusz Inwestycyjny, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa.

– W imieniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości bardzo dziękuję za ten piękny dyplom z okazji naszej współpracy z bankami w kontekście XX-lecia Polski w Unii Europejskiej. PARP bardzo sobie ceni współpracę tak z bankami, jak i ze Związkiem Banków Polskich. Od samego początku udziału Polski w programach unijnych sektor bankowy był ważnym partnerem beneficjentów, bez którego wielu z nich nie byłoby stać na sfinansowanie projektu. Banki są dla nas także wsparciem w zakresie bezpieczeństwa absorpcji i promocji programów. Niecenionym partnerem jest Związek Banków Polskich z którym od ponad 20 lat prowadzimy zespoły kontaktowe i konsultujemy lub wspólnie wypracowujemy rozwiązania – powiedziała, odbierając dyplom Katarzyna Duber-Stachurska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Fot.: Katarzyna Duber-Stachurska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
Fot.: Katarzyna Duber-Stachurska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

– Europejski Fundusz Inwestycyjny istnieje trzydzieści lat i prawie dwadzieścia lat współpracuje z polskimi instytucjami finansowymi, także z bankami komercyjnymi. Dzięki temu skala zaangażowania naszego Funduszu w Polsce sukcesywnie wzrasta. W imieniu kierownictwa Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego przekazujemy Związkowi Banków Polskich podziękowania za pamięć i gratulacje. Dziękujemy także za wspaniałą współpracę z Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych UE. Z okazji jubileuszu XX-lecia Polski w UE także z naszej strony składamy Państwu jak najlepsze życzenia i zachęcamy do dalszej współpracy z EFI- powiedział specjalny wysłannik EFI- dr Kamil Pruchnik, Senior Structured Finance Manager, Europejski Fundusz Inwestycyjny

Fot.: dr Kamil Pruchnik, Senior Structured Finance Manager, Europejski Fundusz Inwestycyjny
Fot.: dr Kamil Pruchnik, Senior Structured Finance Manager, Europejski Fundusz Inwestycyjny

Podsumowanie- Family Foto:

Fot.: Liderzy Finansowania Innowacji wraz z ministrami, prezesami BGK, PARP, KIR, ZBP, ZPL, przewodniczącą Rady MMŚP, dyrektorami EBI, EFI i KPK.
Fot.: Liderzy Finansowania Innowacji wraz z ministrami, prezesami BGK, PARP, KIR, ZBP, ZPL, przewodniczącą Rady MMŚP, dyrektorami EBI, EFI i KPK.

Wszystkim Wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Dodaj komentarz

X