- EFI i BNP Paribas Bank Polska podpisują gwarancję InvestEU o wartości do 105 mln euro.
- W oparciu o gwarancję, BNP Paribas Bank Polska udzieli nowego finansowania na kwotę powyżej 160 mln euro.
- Wsparcie jest przeznaczone dla innowacyjnych MŚP, wspólnot mieszkaniowych oraz na zrównoważone inwestycje.
- Transakcja jest największą gwarancją udzieloną przez EFI w Polsce.
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i BNP Paribas Bank Polska podpisały umowę gwarancji portfelowej o wartości do 105 mln euro w celu zwiększenia finansowania dla działalności typu startup i scaleup, małych i średnich przedsiębiorstw, małych spółek o średniej kapitalizacji oraz wspólnot mieszkaniowych w Polsce. W ramach gwarancji BNP Paribas Bank Polska zaoferuje ponad 160 mln euro nowego finansowania dłużnego na wsparcie zrównoważonych projektów inwestycyjnych, wspólnot mieszkaniowych i innowacyjnych firm. Transakcja zawarta w ramach programu InvestEU pozwoli zwiększyć finansowanie dla podmiotów, które do tej pory nie znalazły wystarczającego wsparcia na polskim rynku.
„Gwarancja dla BNP Paribas Bank Polska wpisuje się w misję Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i całej Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, jaką jest finansowanie zielonej transformacji, innowacji oraz MŚP. Poprzez wsparcie finansowe dopasowane do potrzeb naszych partnerów wspieramy zrównoważony rozwój gospodarczy i przyczyniamy się do realizacji strategicznych celów Europy” – powiedziała Wiceprezes EBI, profesor Teresa Czerwińska. „Ta starannie opracowana umowa wzbogaca rosnącą listę transakcji realizowanych w ramach InvestEU w Polsce i potwierdza dynamiczną ekspansję działalności EFI w kraju. Szczególnie ważny jest nacisk na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych, która stanowi istotny element zielonej transformacji”.
Zgodnie z warunkami umowy 40 mln euro zostanie przeznaczone na wsparcie wspólnot mieszkaniowych w Polsce w modernizacji budynków mieszkalnych i poprawie ich efektywności energetycznej, a także instalacji odnawialnych źródeł energii i ciepła takich jak panele słoneczne i pompy ciepła. Kolejne 40 mln euro gwarancji zostanie przeznaczone na wsparcie mikro i małych przedsiębiorstw inwestujących w zrównoważone projekty takie jak efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii. Firmy te będą mogły finansować swoje projekty inwestycyjne poprzez kredyty i leasing. Pozostałe 25 mln euro pozwoli BNP Paribas Bank Polska zaoferować nowe kredyty innowacyjnym przedsiębiorstwom typu startup i scaleup.
„Nasza wieloletnia współpraca z Grupą EBI, w tym niniejsza umowa z EFI w ramach InvestEU, to kolejne działania, które podkreślają nasze zaangażowanie na rzecz poprawy wydajności energetycznej, zmniejszania śladu węglowego i rozwijania oferty zrównoważonych produktów finansowych. Dzięki tej współpracy nasi Klienci zyskają jeszcze większe wsparcie w zakresie zielonej transformacji i innowacyjnego rozwoju ich firm, co pozostaje jednym z naszych kluczowych priorytetów strategicznych.” – powiedział Przemek Gdański, Prezes BNP Paribas Bank Polska.
Umowa jest największą gwarancją udzieloną w Polsce przez EFI od czasu rozpoczęcia działalności funduszu w kraju w 1994 r. Jest to również pierwsza nieograniczona gwarancja EFI udzielona bankowi komercyjnemu w Polsce przy wsparciu InvestEU, unijnego programu finansowania zrównoważonych inwestycji prywatnych i publicznych.
„EFI i BNP Paribas Bank Polska łączą siły, aby zapewnić ponad 160 mln euro nowego finansowania dla ekologicznych i innowacyjnych MŚP, wspólnot mieszkaniowych oraz na zrównoważone inwestycje w Polsce. To największa w historii gwarancja portfelowa EFI w Polsce. Liczę na więcej takich transakcji ponieważ przynoszą one korzyści dla lokalnej gospodarki i zielonej transformacji w całej Europie” – powiedziała Dyrektor Generalna EFI Marjut Falkstedt.
Nieograniczona gwarancja portfelowa zmniejsza ryzyko kredytowe i umożliwia pośrednikowi finansowemu – bankowi lub firmie leasingowej – oferowanie większego finansowania dłużnego na konkurencyjnych warunkach przy niższym wymaganym kapitale regulacyjnym. Zwiększa to dostęp firm do finansowania i pomaga stymulować gospodarkę.
„Rozwój innowacyjności małej i średniej przedsiębiorczości jest jednym z priorytetów polityki gospodarczej obecnego rządu. Dzisiejsza bardzo dobra wiadomość dla polskich firm, potwierdza to zaangażowanie na rzecz wzrostu i konkurencyjności MŚP. Dla rozwoju dostępu przedsiębiorców do kredytu istotna jest rola państwa stwarzającego nie tylko przyjazne warunki dla zakładania biznesu, ale i jego bezpiecznej cyfryzacji. Nie mniej ważne jest stymulowanie rynku mieszkaniowego w kierunku podnoszenia efektywności energetycznej. Wsparcie z InvestEU i współpraca z kluczowymi unijnymi instytucjami finansowymi wzmacnia polski potencjał w tym zakresie” – podkreślił Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii.
Transakcję wspierał Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej (KPK).
„Cieszymy się, że kolejny polski bank dołączył do rodziny pośredników finansowych InvestEU. Obszar, w którym będą współpracować EFI i Bank BNP, jest szczególnie ważny dla rozwoju polskiego rynku w zakresie dostępu mniejszych przedsiębiorców do finansowania innowacji i cyfryzacji oraz dla właścicieli nieruchomości (wspólnot mieszkaniowych) w zakresie poprawy efektywności energetycznej. KPK wsparł Bank BNP w przygotowaniu wniosku, a teraz będzie wspierał promocję oferty na polskim rynku” – powiedział Arkadiusz Lewicki, Dyrektor KPK.
Informacje ogólne
BNP Paribas Bank Polska S.A. notowany od 2011 r. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest częścią grupy bankowej BNP Paribas obecnej w 63 krajach. W Polsce jako bank uniwersalny o globalnym zasięgu kieruje usługi do Klientów detalicznych, Wealth Management, a także firm w segmentach mikro, MŚP i bankowości korporacyjnej. BNP Paribas jako Bank Zielonych Zmian wspiera Klientów w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną, ogranicza negatywny wpływ działalności operacyjnej na środowisko naturalne oraz inspiruje Klientów do podejmowania trafnych decyzji finansowych. Dzięki finansowaniu banku, ponad 40 tysięcy gospodarstw domowych korzysta z paneli fotowoltaicznych. Bank konsekwentnie realizuje również strategię finansowania przedsiębiorstw w Polsce, a także wspierania inwestycji strategicznych z punktu widzenia państwa oraz wywierających pozytywne wpływy: społeczne, ekonomiczne i środowiskowe.
EFI wchodzi w skład Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie, zapewniając im lepszy dostęp do finansowania oferowanego przez całą gamę wybranych pośredników finansowych takich jak banki, fundusze gwarancyjne, firmy leasingowe, dostawcy usług mikrokredytowych oraz fundusze private equity. EFI opracowuje i oferuje instrumenty finansowania kapitałowego i dłużnego, które sprzyjają realizacji celów UE i wspierają przedsiębiorczość, wzrost, innowacyjność, działalność badawczo-rozwojową, zieloną i cyfrową transformację oraz zatrudnienie.
Program InvestEU zapewnia Unii Europejskiej kluczowe długoterminowe finansowanie dzięki wykorzystaniu znaczących środków prywatnych i publicznych do wspierania zrównoważonego ożywienia gospodarczego. Pomaga również uruchamiać inwestycje prywatne na potrzeby realizacji priorytetów polityki Unii Europejskiej takich jak Europejski Zielony Ład i transformacja cyfrowa. InvestEU łączy wiele instrumentów finansowych UE, dzięki czemu finansowanie projektów inwestycyjnych w Europie jest prostsze, bardziej efektywne i elastyczne. Fundusz InvestEU wdrażają partnerzy finansowi, którzy będą inwestować w projekty z wykorzystaniem gwarancji budżetowej UE w wysokości 26,2 mld euro. Gwarancja wesprze projekty inwestycyjne partnerów wykonawczych, zwiększy ich zdolność do ponoszenia ryzyka, a tym samym przyczyni się do uruchomienia co najmniej 372 mld euro dodatkowych inwestycji.
Więcej informacji o Programie: www.investeu.europa.eu
Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE (KPK) jest krajowym centrum kompetencyjnym Związku Banków Polskich, Ministra Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dla instytucji i instrumentów finansowych programów UE. Aktywność ośrodka oparta jest na programie rządowym i koncentruje się również na wsparciu polskich odbiorców końcowych (głównie MŚP) w dostępie do informacji o ofercie instrumentów finansowych UE.
Więcej o KPK: www.InstrumentyFinansoweUE.gov.pl