W dniu 08.10.2019 w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej odbyła się konferencja pt. „Dzień z Horyzontem 2020 zorganizowana przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej, Ministerstwo Nauki Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii Politechniki Warszawskiej. Partnerem merytorycznym wydarzenia była sieć KPK w tym Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych UE.
Tematami wiodącymi w tej edycji Dnia z Horyzontem 2020 były: Wyzwania społeczne oraz Wiodąca pozycja w przemyśle.
Spotkanie było okazją do zapoznania się z wybranymi przykładami polskich projektów realizowanych w ramach programu Horyzont 2020 oraz możliwościami aplikowania w ostatnich konkursach w latach 2019-2020. W dalszej części wydarzenia uczestnicy mogli wziąć udział w krótkich równoległych sesjach tematycznych prowadzonych przez ekspertów KPK nt. wybranych działań w programie Horyzont 2020 i szczegółowych zasad aplikowania w otwartych konkursach.
Ważnym punktem programu konferencji było zaprezentowanie przez przedstawiciela Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE – jako partnera merytorycznego wydarzenia – instrumentów finansowych w programie Horyzont 2020. Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE zaprezentował uczestnikom ofertę dostępnego w Polsce preferencyjnego finansowania z programów ramowych UE. W ramach instrumentów finansowych programów Unii Europejskiej dostępne są gwarancje portfelowe obejmujące kredyty inwestycyjne i obrotowe dla przedsiębiorców. Wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji.
Dzięki wsparciu UE, udostępnianemu za pośrednictwem instytucji finansowych, polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z kredytów, pożyczek, leasingu i poręczeń dostępnych na preferencyjnych warunkach: taniej, na dłuższy okres, przy niższych wymaganiach dot. Zabezpieczeń, wkładu własnego bądź historii kredytowej. W ramach programów UE dostępne jest m.in. Finansowanie tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw (w tym mikroprzedsiębiorstw), obejmujące inwestycje i kapitał obrotowy. Oferta dotyczy również działalności, na którą ze względu na podwyższony poziom ryzyka trudno uzyskać tradycyjne finansowanie – np. Badawczej i innowacyjnej. Obejmuje również sektor kreatywny, w tym producentów filmów, multimediów, gier komputerowych itp. Produkty finansowe objęte bezpłatnymi gwarancjami UE są dostępne wg prostych procedur oraz zwolnione z reżimu pomocy publicznej, co stanowi znaczące ułatwienie dla ich beneficjentów.
KPK IF PUE umożliwił uczestnikom konferencji indywidualne konsultacje z ekspertami KPK IF nt. instrumentów finansowych programów UE na stanowisku eksperckim.