Rada Europejska i Parlament Europejski zaakceptowały Program InvestEU

Fundusz InvestEU to następca Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, którego celem wsparcie finansowe inwestycji, które sa strategiczne dla rozwoju gospodarczego UE. W ramach programu dostępne będą zwrotne instrumenty finansowe m.in. pożyczki, gwarancje, wykup długoterminowych obligacji.

Wsparcie zwrotne z Funduszu InvestEU może stanowić atrakcyjne uzupełnienie dla finansowania inwestycji w Polsce ubiegających się o wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy, czy Polityki Spójności. Fundusz InvestEU to instrument dostępny dla inwestycji prywatnych, publicznych, jak i tych realizowanych w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Więcej na temat programu na stronie: InvestEU– Krajowy Punkt Kontaktowy(instrumentyfinansoweue.gov.pl)

W Polsce jedną z instytucji odpowiedzialnych za informowanie i promocję instrumentów finansowych Programu Invest EU jest Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej- ośrodek Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii- współpracujący w zakresie tego Programu, a wcześniej ws. Planu Inwestycyjnego dla Europy, bezpośrednio z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

– To dobra wiadomość dla przedsiębiorców i rynku finansowego. Bardzo długo czekaliśmy na sfinalizowanie negocjacji i prac legislacyjnych w tej sprawie. Program ma na celu zapewnienie płynnego przejścia z programów starszych metryk (2014-2020) do aktualnej perspektywy finansowej UE (2021-2027). Zastąpi bowiem nie tylko dotychczasowy Plan Inwestycyjny dla Europy (tzw. Plan Junckera), ale i instrumenty zwrotne, popularnych także w Polsce, programów wsparcia małej i średniej przedsiębiorczości, jak np. COSME. Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają do tych programów. W ramach samego tylko COSME w Polsce do końca ub.r. polscy pośrednicy finansowi udzielili przedsiębiorcom ponad 9,3 miliardzłotych preferencyjnego finansowania w postaci kredytu i leasingu. Otrzymujemy wiele zapytań o nowy program- skomentował Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X