1,1 mld zł na inwestycje kapitałowe -wielki sukces polskich zespołów zarządzających funduszami VC/PE

Trzy polskie zespoły zarządzające funduszami VC/PE pozyskały łącznie 1,1 mld zł na inwestycje kapitałowe. Pośród inwestorów każdego z funduszy znajduje się Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), który jest największym instytucjonalnym inwestorem w Europie.

Nowym funduszem typu impact investing jest Simpact 2.0, z którego realizowane są inwestycje o pozytywnym społecznym wpływie na otoczenie. W funduszu z kapitalizacją 100 mln zł największe zaangażowanie kapitałowe ma EFI, który zrealizował inwestycję w ramach SME Window Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Fundusz wyróżnia się unikatową strategią inwestycyjną na polskim rynku, polegająca na świadomym zaangażowaniu kapitału w projekty, które oprócz wyników finansowych generują również pozytywny wpływ społeczny lub środowiskowy. Przeciętne zaangażowanie kapitałowe w spółkę portfelową to 3-4 mln PLN, które może być rozszerzone w ramach follow-onów (inwestycji kontynuacyjnych) do ponad 10 mln. PLN.

Z kolei fundusz bValue ogłosił pierwsze zamknięcie nowego funduszu bValue Growth w wysokości 340 mln zł, którego docelowa wartość to 470 mln zł (100 mln euro). Inwestorem nowego funduszu jest także EIF, który zrealizował inwestycję w ramach pilotażowego programu European Scale-up Action for Risk Capital (ESCALAR). Celem nowego funduszu będzie zmniejszenie rynkowej luki kapitałowej w segmencie spółek fazy wzrostowej. W planach są inwestycje w kilkanaście spółek z Polski i regionu CEE o skalowalnych modelach biznesowych. Inwestycje z bValue Growth będą realizowane w rentowne w spółki wzrostowe z potencjałem znacznego zwiększenia wyceny w perspektywie 4-5 lat, o rocznych przychodach poniżej 120 mln złotych (25 mln euro). Wartość pojedynczej inwestycji wyniesie w granicach 5-15 mln euro w zamian za 20-40 procent udziałów.

Fundusz OTB Ventures zaś pozyskał finansowanie na nowy  fundusz OTB Fund 2 w wysokości ok. 660 mln PLN (140 mln euro), z czego  istotną część (45 mln euro) zapewnił EFI realizując inwestycję  w ramach programu InvestEU. Jest to  nowy program inwestycyjny Unii Europejskiej na latach 2022-2027 ukierunkowany na wspieranie kluczowych inwestycji w całej Europie zgodnie z priorytetami politycznymi Unii Europejskiej, w tym Europejskim Zielonym Ładem i transformacją cyfrową. OTB Fund 2 jest jednym z największych funduszy w regionie Europy Środkowowschodniej (CEE), którego celem jest wspieranie procesu rozwoju technologii do osiągnięcia dojrzałości rynkowej  inwestując w technologiczne spółki typu deeptech we wczesnej fazie rozwoju, posiadające już produkt i unikatową, skalowalną technologię, koncentrując się przede wszystkim na następujących obszarach: automatyzacja AI dla przedsiębiorstw, technologia kosmiczna, fintech, cyberbezpieczeństwo ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań ClimateTech.

– Cieszymy się z międzynarodowego sukcesu polskich zespołów zarządzających funduszami VC/PE, które coraz częściej pozyskują finansowanie od dużych instytucjonalnych inwestorów, w tym z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Jednoznacznie potwierdza to rozwój polskiego rynku inwestycji kapitałowych oraz świadczy o dojrzewaniu ekosystemu VC/PE – powiedział Marek Ulman, Koordynator Obszaru Inwestycji Kapitałowych w Krajowym Punkcie Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej

KPK IF realizując publiczną misję wsparcia kandydatów na pośredników finansowych programów UE był zaangażowany w zakresie informacyjno-szkoleniowym we wsparcie ww. funduszy i będzie je wspierał na etapie wdrożenia rynkowego.

Kontakt z KPK ws. oferty kapitałowej programów centralnie zarządzanych przez KE:
Marek.Ulman@kpkUE.gov.pl , KPK@kpkUE.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X