Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) w przyszłym roku planuje wypłacić innowatorom w całej Europie 1,6 miliarda euro i obiecuje ułatwienia w dostępie do instrumentów w trzecim roku swojej działalności jako pełnoprawny fundusz UE.
Pieniądze zostaną przekazane w ramach tych samych głównych programów finansowania: Pathfinder na rzecz innowacyjnych projektów badawczych polegających na wypróbowaniu nowych pomysłów; Transition do przenoszenia badań z laboratoriów na rynek oraz Accelerator, który zapewnia dotacje i inwestycje kapitałowe w start-upy, aby pomóc im się rozwijać.
Accelerator otrzyma największą część pieniędzy w wysokości 1,13 miliarda euro. Pathfinder będzie miał budżet w wysokości 343 mln euro, a program przejściowy 128,3 mln euro. Około połowa środków zostanie udostępniona w ramach oddolnych zaproszeń do składania wniosków, a druga połowa zostanie przeznaczona na projekty w określonych obszarach.
Program prac Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) na 2023 r. został przyjęty przez Komisję Europejską w dniu 7 grudnia br., rozpoczynając trzeci rok jego funkcjonowania jako pełnoprawnego unijnego instrumentu innowacji.
W nowym programie znalazły się nowości i działania pilotażowe wspierające nowy europejski program na rzecz innowacji pośród których jest zestaw ośmiu wyzwań dla przedsiębiorstw typu start-up i małych i średnich przedsiębiorstw, aby stać się światowymi liderami w strategicznych obszarach technologii z budżetem na dotacje i inwestycje w wysokości 525 mln euro oraz wsparcie dla innowatorek, łączące „Accelerator z przedsiębiorstwami wspieranymi przez inicjatywę „Women TechEU”.
W październiku zarządzanie Funduszem EIC zostało przekazane zewnętrznemu menedżerowi, Alter Domus z siedzibą w Luksemburgu. Od tego czasu podjęto 78 decyzji inwestycyjnych, rozwiązując 43% spraw, które nagromadziły się od 2021 r. Od tego momentu EIC ma nadzieję udzielać dotacji w ciągu pięciu miesięcy od przyznania dotacji i ograniczać decyzje inwestycyjne do 10 tygodni.
Od zeszłego roku liczba wspieranych przez nią firm jednorożców o wartości co najmniej 1 miliarda euro wzrosła z dwóch do dwunastu. Wycena portfela spółek, które otrzymały pieniądze z EIC, wynosi 40 mld euro, a już wygenerowała inwestycje kontynuacyjne w wysokości ponad 10 mld euro.