Instrumenty UE na polskim rynku poręczeniowo – gwarancyjnym po 2023 roku?

19 grudnia 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja rynku poręczeniowo – gwarancyjnego nt. zmian systemowych i szans na sukcesy w 2024 roku. Gospodarzem spotkania byli Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych UE wraz
z partnerami: Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Związkiem Banków Polskich.

Foto: KPK
Foto: KPK

Spotkanie otworzył i poprowadził Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych UE, Arkadiusz Lewicki. Wystąpienia wprowadzające wygłosili także: Wiceprezes Związku Banków Polskich, Bartosz Kublik, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Tomasz Robaczyński.

Foto: ZBP/KPK
Foto: ZBP/KPK

Celem spotkania było omówienie zmian systemowych i nowych produktów gwarancyjnych od 2024 roku, w tym nowych uregulowań oraz zmian programowych z ramach kluczowych propozycji programów unijnych, które przedstawili, Dyrektor KPK ds. IF UE, Arkadiusz Lewicki, Dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń Banku Gospodarstwa Krajowego, Mateusz Olszak, oraz specjalny gość z Luksemburga: dr Kamil Pruchnik. Menedżer w Departamencie Gwarancji, Sekurytyzacji i Finansowania Inkluzywnego Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, zajmujący się w tej instytucji naszym obszarem geograficznym.

Foto: KPK
Foto: KPK

Przedstawiciel EFI zwracał uwagę na możliwość alternatywnych ścieżek dostępowych do największego i najważniejszego programu UE obecnie. Pierwsza wiedzie bezpośrednio do EFI lub EBI, które zarządzają ponad 75% całego programu. Druga zaś do prowadzi poprzez krajowy bank rozwojowy, którym w Polsce jest BGK. EFI i BGK finalizują właśnie rozmowy o współpracy od 2024 roku. Szczegóły tego produktu i zaproszenie dla banków tak komercyjnych, jak i spółdzielczych do współpracy przedstawili delegaci BGK.

Foto: KPK
Foto: KPK
Foto: KPK
Foto: KPK

Specjalne podziękowania za współpracę i zaangażowanie dla rozwoju systemu gwarancyjnego w polskim sektorze bankowym w 2023 r. otrzymał Wojciech Paluch, Dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Foto: KPK
Foto: KPK

Podziękowania za konstruktywą współpracę z KPK i za wieloletnie wspieranie polskiego sektora finansowego w podjmowaniu i wdrażaniu instrumentów finansowych Unii Europejskiej w tym na rzecz przeciwdziałania skutkom kryzysów oraz na rzecz rozwoju przedsiębiorców otrzymali dr Kamil Pruchnik, Menedżer w Departamencie Gwarancji, Sekurytyzacji i Finansowania Inkluzywnego Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego oraz Grzegorz Rabsztyn, Dyrektor Biura Grupy EBI w Polsce.

Foto: ZBP/KPK
Foto: ZBP/KPK

Spotkanie zakończyło się świąteczną kolacją networkingową z udziałem instytucji unijnych finansujących programy i instrumenty UE.

Foto: ZBP/KPK
Foto: ZBP/KPK
Foto: ZBP/KPK
Foto: ZBP/KPK

Dodaj komentarz

X