Nowy fundusz funduszy VC w Europie dla innowacji

VentureEU – Inwestycja Unii Europejskiej  w VentureEU w wysokości 410 mln EUR będzie zarządzana przez Europejski Fundusz Inwestycyjny pod nadzorem Komisji. Źródłami finasowania  tej inwestycji są: środki własne Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, środki pochodzące z instrumentu InnovFin Equity z programu Horyzont 2020, z instrumentu Equity Facility for Growth z programu COSME oraz z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), jednego z filarów Planu inwestycyjnego dla Europy. 

W listopadzie Europejski Fundusz Inwestycyjny opublikował zaproszenie do wyrażenia zainteresowania programem VentureEU, gdzie do 31 stycznia 2017 r. zostało złożonych 17 aplikacji. W wyniku przeprowadzonej oceny wybrano 6 podmiotów zarządzających funduszami funduszy tj.: Aberdeen Standard Investments, Axon Partners Group, Isomer Capital, LGT, Lombard Odier Asset Management i Schroder Adveq. Pierwsze dwie umowy zostały już zawarte z Izomerem Capital oraz Axon Partners Group. Pozostałe cztery – Aberdeen Standard Investments, LGT, Lombard Odier Asset Management i Schroder Adveq  mają zostać  podpisane w 2018 roku.

Utworzone w ramach programu fundusze, na bazie uzyskanych środków, mają na celu pozyskanie dodatkowego finasowania ze środków prywatnych lub publicznych i dokonanie inwestycji w mniejsze fundusze venture capital na poziomie 2,1 mld EUR. Każdy z tych funduszy zapewni finansowanie projektów w co najmniej czterech krajach europejskich. Planuje się, że dzięki programowi VentureEU dostęp do kapitału uzyska nawet 1500 start-upów i scale-upów z całej Europy, a wartość inwestycji funduszy VC w ramach programu wyniesie ok. 6,5 mld. EUR. Finansowane będą projekty z wielu sektorów, takich jak technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT), technologie cyfrowe, nauki przyrodnicze, technologie medyczne oraz efektywność zasobów i energii.

Finansowanie inwestycji venture capital w Europie w porównaniu do kapitału pozyskanego dla nowo powstałych firm w USA było ponad 6-krotnie niższe. W 2016 r. fundusze venture capital zainwestowały w UE około 6,5 mld EUR porównaniu z 39,4 mld EUR w USA w tym samym roku. Wynikiem tego w Europie w 2016 r. było 26 jednorożców, w porównaniu z 109 w USA i 59 w Chinach.

Celem programu VentureUE jest zmniejszenie luki kapitałowej oraz dystansu do amerykańskiego rynku inwestycji venture poprzez podwojenie inwestycji VC w Europie oraz uniknięcie odpływu najlepszych innowacyjnych firm poza Europę. Działanie to ma  również na celu stymulowanie rozwoju nowej generacji innowacyjnych przedsiębiorstw, umożliwiając im zdolność do efektywnego konkurowania z szybko rozwijającymi się firmami  z USA i Chin.

“VentureEU jest ważnym elementem europejskiej sceny finansowania udziałowego, podczas gdy dotychczas wspieraliśmy ponad 500 funduszy, po raz pierwszy UE stworzyła taki wyjątkowy program. EFI z dumą uczestniczy w tej inicjatywie.” – powiedział Pier Luigi Gilibert, prezes EFI.

“Europejscy przedsiębiorcy wkrótce będą mogły pozyskać inwestycje, których potrzebują, aby wprowadzać innowacje i rozwijać się w globalne sukcesy. Oznacza to więcej miejsc pracy i wzrost w Europie “- powiedział Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za miejsca pracy, wzrost, inwestycje i konkurencyjność.

„VentureEU jest kluczowym elementem strategii Open Innovation, którą uruchomiliśmy trzy lata temu. Europa musi pozostać liderem przemysłowym i potęgą gospodarczą ” – powiedział Carlos Moedas , komisarz ds. Badań, nauki i innowacji.

“Program VentureEU to wielki krok naprzód w kierunku inwestycji w europejską innowację” – powiedział Michael Collins, prezes Invest Europe, stowarzyszenia reprezentującego europejski sektor kapitału wysokiego ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X